Sākoties gājputnu rudens migrācijai un līdz ar to lielākiem putnu gripas izplatīšanās riskiem, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina mājputnu turētājus būt piesardzīgiem un ievērot biodrošību, lai nepieļautu mājputnu saslimšanu ar augsti patogēno putnu gripu. Savukārt iedzīvotāji ir aicināti ziņot PVD par atrastiem mirušiem savvaļas putniem.
Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kurai raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, to izdalījumiem un fekālijām. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.
PVD mājputnu turētājiem atgādina: lai pasargātu mājputnus no inficēšanās, tie jātur, jābaro un jādzirdina tikai slēgtās telpās vai teritorijā ar nosegtu ūdensnecaurlaidīgu jumtu un norobežotiem sāniem, novēršot savvaļas putnu un īpaši savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Mājputnus var izlaist tādās ganībās vai pastaigu laukumos, kuru sāni ir norobežoti, lai novērstu savvaļas putnu piekļuvi.
Jāraugās, lai putnu novietnei nepiekļūst nepiederošas personas, kā arī tiek lietots darba vai maiņas apģērbs un apavi personām, kuras nonāk kontaktā ar putniem. Barojot un dzirdinot mājputnus, nedrīkst izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni, bet barības un pakaišu uzglabāšanas vietai nedrīkst piekļūt savvaļas putni.
Mājputnus arī aizliegts izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs, izņemot mākslīgi izveidotās ūdenstilpnes, kurās ir nodrošināta to norobežošana, kas nepieļauj savvaļas putnu un savvaļas ūdensputnu piekļuvi, un šīs ūdenstilpnes izmanto tikai mājas ūdensputnu sugām.
Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai PVD.
Latvijā augsti patogēnā putnu gripa līdz šim ir konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem – 2023. gadā putnu gripa tika apstiprināta 148 savvaļas putniem, savukārt 2024. gadā no laboratoriski izmeklētajiem 69 paraugiem augsti patogēnā putnu gripa konstatēta vienam savvaļas putnam – baltpieres zosij. Pērn putnu gripa konstatēta arī divām lapsām.
Oktobrī par konstatētu augsti patogēno putnu gripu savvaļas putniem un novietnēs turētiem putniem, kas nav mājputni, ziņojušas vairākas Eiropas valstis, tostarp Austrija, Beļģija, Francija, Islande, Itālija, Norvēģija, Serbija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Ungārija, Vācija, Čehijas Republika un Moldova.
Austrijā, Bulgārijā, Horvātijā, Francijā, Itālijā, Slovākijā, Ungārijā un Polijā augsti patogēnā putnu gripa konstatēta arī mājputnu novietnēs. Polijā, piemēram, slimība skārusi četras lielas mājputnu novietnes.
Aicinām iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši – ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.
Ziņojot, lūdzam precīzi aprakstīt putna līķa atrašanās vietu vai nosaukt koordinātes.
Jāpiebilst, ka laboratoriskai izmeklēšanai uz putnu gripu ir derīgs putna līķis ar galvu un neskartiem iekšējiem orgāniem, tāpēc aicinām ziņot tikai par tādiem savvaļas putniem, kurus nav jau sabojājuši (apgrauzuši, izvazājuši) dzīvnieki vai citi putni.
Foto: pexels.com
Par laboratoriskai izmeklēšanai nederīgu savvaļas putnu līķu savākšanu un apkārtnes sakopšanu ir atbildīga pašvaldība.