Putnu gripas ierosinātājs pieder pie A tipa gripas vīrusiem un tāpat kā, piemēram, cūku gripas gadījumā, infekcija ar šiem vīrusiem var būt zoonotiska rakstura – slimība var skart kā dzīvniekus, tā cilvēkus.
Gados, kad novēro putnu gripas vīrusa intensīvu cirkulāciju savvaļas putnos, pieaug risks ar ierosinātāju saskarties līdzās dzīvojošajām zīdītājdzīvnieku sugām. Vairākas Eiropas un pasaules valstis jau ir ziņojušas par to, ka putnu gripas vīruss laboratoriski konstatēts savvaļas plēsēju (lapsu, jenotsuņu u.c.) un ūdensdzīvnieku (roņu) līķos.
Putni vīrusu dabā izplata ar izdalījumiem no elpceļiem un fekālijām. Vīruss atrodams arī mirušo putnu līķos. Zīdītāji var inficēties tieša kontakta ceļā ar slimajiem putniem, kā arī ieelpojot vīrusa daļiņas saturošos gaisa pilienus un putekļus, jo īpaši vietās, kur novēro pastiprinātu putnu mirstību dabā vai slimības uzliesmojumu mājputnos.
Paaugstināts risks nokļūt kontaktā ar inficētajiem putniem un kontaminēto vidi potenciāli ir arī mājas (istabas) dzīvniekiem – īpaši kaķiem un suņiem, kam novēro medīšanas uzvedību.
Biežāk sastopamās klīniskās pazīmes zīdītājiem putnu gripas gadījumā ir šādas:
- letarģija,
- apetītes trūkums,
- drudzis,
- neiroloģiskās pazīmes (koordinācijas traucējumi, ataksija, parēzes, paralīzes, griešanās),
- respiratorie un gastrointestinālie traucējumi,
- dzelte,
- pēkšņa nāve.