Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš ievedis Latvijā Ukrainas bezsaimnieku dzīvniekus, nekavējoties vērsties dienestā, lai saņemtu informāciju par turpmāko rīcību trakumsērgas risku mazināšanai.
Trakumsērgai, kas ir bīstama un letāla slimība gan dzīvniekiem, gan cilvēkiem, ir garš, dažkārt pat vairāk nekā gadu ilgs inkubācijas periods, tāpēc pastāv risks, ka no Ukrainas ievestie bezsaimnieku dzīvnieki var būt inficēti.
Lai ievestie dzīvnieki neapdraudētu citu dzīvnieku un cilvēku veselību un dzīvību, šiem dzīvniekiem ir jānosaka karantīnas periods gan pirms, gan pēc obligātas vakcinācijas pret trakumsērgu.
Pieteikties var jebkurā PVD pārvaldē visā Latvijā. Katrs gadījums tiks izvērtēts atsevišķi.
Jāpiebilst, ka, piemēram, Polija, kuras robežu visbiežāk šķērso iebraucēji no Ukrainas, tostarp Latvijas iedzīvotāji, kuri devušies glābt klaiņojošos dzīvniekus, jau ir paziņojusi, ka dzīvnieki, kuri neceļo kopā ar īpašnieku – Ukrainas pilsoni, Eiropas Savienības teritorijā netiks ielaisti.
Vakar, 14. martā PVD veica pārbaudi dzīvnieku patversmē “Ulubele”, kas izmitinājusi vairāk nekā 40 no Ukrainas dzīvnieku patversmēm ievestus dzīvniekus. Visiem ievestajiem dzīvniekiem ir noteikts novērošanas periods, kas, saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, ir 45 dienas pirms un 21 diena pēc trakumsērgas vakcinācijas.
PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga:
To, cik ilgi noteikt karantīnu, nelemj ne dzīvnieka ievedējs, ne patversmes īpašnieks. Karantīnas ilgums, pamatojoties uz veterinārmedicīniskiem, ne emocionāliem argumentiem, ir noteikts normatīvajos aktos. Tas ir nepieciešams gan pašas patversmes darbinieku un dzīvnieku, gan nākotnes adoptētāju drošībai. Gribu atgādināt, ka pirms pāris gadiem no trakumsērgas mira kāda Latvijas sieviete, kas ar šo slimību bija inficējusies pirms pusotra gada notikuša ārzemju ceļojuma laikā. Slimības inkubācijas periods var ilgt vairākus mēnešus, retos adījumos, pat gadus, tāpēc atbildīga karantinēšana ir vitāli svarīga. Ja dzīvnieks ir inficējies pirms vakcinācijas, tad arī vakcinācija nesniedz garantijas, ka dzīvnieks nemirs no trakumsērgas, turklāt tas var inficēt citus dzīvniekus un cilvēkus.
PVD aicina dzīvnieku patversmes un citus dzīvnieku glābējus ar izpratni izturēties pret veselības nosacījumiem, kas jāievēro mūsu kopējai – dzīvnieku un cilvēku drošībai.