Lai novērtētu, kā norit Gruzijas sanitāro, fitosanitāro un pārtikas nekaitīguma sistēmu tuvināšana Eiropas Savienības (ES) standartiem, kā arī, lai pārrunātu galvenos jautājumus, saistībā ar Gruzijas lauksaimniecības produktu piekļuvi ES tirgum, šodien, 21. janvārī, Gruzijā, Tbilisi tikās ES finansētā mērķsadarbības projekta “Tālākas SPS un pārtikas drošības sistēmas attīstības nodrošināšana Gruzijā” sadarbības partneri no Latvijas, Igaunijas, Zviedrijas un Gruzijas pārtikas apriti un citiem uzraugošajiem dienestiem.
Mērķsadarbības projekta galvenais uzdevums ir stiprināt Gruzijas patērētāju uzticēšanos pārtikas kontroles sistēmai un veicināt Gruzijas pārtikas produktu konkurētspēju ES tirgū.
Projekts, kura finansējums ir EUR 1 450 000, tika uzsākts 2020. gada oktobrī un turpināsies līdz 2022. gada novembrim. Tā ietvaros iesaistītās Eiropas pārtikas nekaitīguma institūcijas dalās savās zināšanās un praktiskajā pieredzē ar Gruzijas kolēģiem tiesību aktu tuvināšanā, kā arī nacionālo normatīvo aktu un procedūru tuvināšanā ES standartiem.
Twining projekta īstenošana veicinās Gruzijas produktu konkurētspēju Eiropas Savienības tirgū un stiprinās patērētāju uzticību pārtikas kontroles sistēmai. Projekta pirmā gada rezultāti ir veiksmīgi sasniegti un ir pienācis laiks spert tālākus soļus tā ieviešanas procesā, saka mērķsadarbības projekta vadītājs, Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis.
Tuvināšanas process Eiropas Savienības tiesību aktiem pārtikas nekaitīguma, veterinārijas un fitosanitārajā jomā norit saskaņā ar plānu. 2015. - 2020. gadā DCFTA līguma ietvaros tika tuvināti līdz 150 tiesību aktiem. Eiropas Savienības sniegtais atbalsts mums jau ir devis taustāmus rezultātus patērētāju interešu aizsardzībā, modernu standartu ieviešanā ražošanā un izpratnes veidošanā biznesa sektorā. Tomēr mūs sagaida arī izaicinājumi. Mums ir ambīcijas padarīt Gruzijas produktus konkurētspējīgus ES tirgū. Tāpēc ir svarīgi dalīties pieredzē ar citām šajā jomā veiksmīgām valstīm, un šo iespēju piedāvā Twinning projekts, norādīja Gruzijas Nacionālās pārtikas aģentūras vadītājs Zurabs Čekurašvili.
Informācijai
Mērķsadarbība ir Eiropas Savienības instruments, kas nodrošina tiešu zināšanu un pieredzes apmaiņu starp ES dalībvalstu valsts pārvaldes iestādēm un to partneriem saņēmējvalstī. Mērķsadarbības projektos tiek apvienotas publiskā sektora zināšanas no ES dalībvalstīm un saņēmējvalsts, lai sasniegtu konkrētus obligātus darbības rezultātus, izmantojot vienādranga aktivitātes. Gruzijā pirmais mērķsadarbības projekts tika uzsākts 2009. gadā. Kopš tā laika lielākā daļa galveno prioritāro ES un Gruzijas sadarbības jomu ir ietvertas mērķsadarbības instrumentā, un pieprasījums ir pastāvīgi palielinājies.
Plašāku informāciju par projektu un tā norisi var lasīt ŠEIT.
Foto no informatīvā pasākuma ŠEIT.