Nākamnedēļ, 2024. gada 26. jūnijā, apritēs desmit gadi, kopš Latvijā – Baltkrievijas pierobežā atrastai mirušai meža cūkai tika konstatēts Āfrikas cūku mēris (ĀCM) – nāvējoša dzīvnieku infekcijas slimība, kas desmit gadu laikā Latvijā ir prasījusi vairāk nekā 9 000 meža cūku un vairāk nekā 53 tūkstošu mājas cūku dzīvību.
Vīrusa rezervuārs dabā ir inficētas meža cūkas un vide, kurā tās uzturas. Saskaņā ar Valsts meža dienesta (VMD) datiem, pēdējo piecu gadu laikā ir vērojams straujš meža cūku skaita pieaugums Latvijā, kas likumsakarīgi ir veicinājis ĀCM izplatību šo dzīvnieku vidū, vienlaikus būtiski palielinot slimības ievazāšanas riskus mājas cūku novietnēs. Par to liecina konstatēto ĀCM gadījumu skaits meža cūku populācijā. Pagājušajā nedēļā vien Latvijā ĀCM konstatēts 20 mirušām meža cūkām, tādējādi šajā gadā slimība konstatēta jau 601 meža cūkai. Salīdzinājumam - 2019. gadā visa gada laikā ĀCM tika konstatēts 430 meža cūkām.
Par to, ka ĀCM riski pieaug, liecina arī konstatēto uzliesmojumu skaits mājas cūku novietnēs. Pagājušajā vasarā ĀCM uzliesmojumi tika konstatēti astoņās mājas cūku novietnēs, kas ir lielākais uzliesmojumu skaits mājas cūku novietnēs kopš 2018. gada vasaras, kad mājas cūku novietnēs tika konstatēti desmit ĀCM uzliesmojumi.
Sākoties vasaras sezonai, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, ir stingri jāievēro biodrošība – mājas cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem. Tas nozīmē, ka mājas cūkas nedrīkst laist ārā un tās nekādā gadījumā nedrīkst barot ar zaļbarību, piemēram, piemājas dārzos pļautu zāli, pārtikas produktu pārpalikumiem un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem. Tāpat nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki. Lai vīrusu novietnē neienestu ar apaviem, pie ieejas cūku novietnē tie ir jānomaina un jādezinficē. Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.
Kārtība, kādā ĀCM tiek apkarots mājas cūku novietnēs, ir vienāda visā Eiropas Savienībā – lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas cūkas ĀCM skartajā novietnē tiek likvidētas un ap inficēto novietni tiek noteiktas karantīnas un uzraudzības zonas ar dažādiem ierobežojumiem cūku turētājiem.
Jāpiebilst, ka ĀCM konstatēts ne tikai Baltijas valstīs – Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, bet arī, piemēram, Polijā, Zviedrijā, Slovākijā, Čehijā, Horvātijā, Bulgārijā, Rumānijā, Grieķijā, Itālijā un citās valstīs.