2024. gada 3. un 4. decembrī Rīgā norisināsies praktiskas apmācības lauksaimniekiem un veterinārārstiem
"Jauni veidi, kā apkarot antimikrobiālo rezistenci". Pārtikas un veterinārais dienests aicina tajās piedalīties lauksaimniekus un veterinārārstus.

Pasākumā tiks nodrošināta sinhronā tulkošana no angļu valodas uz latviešu valodu un no latviešu uz angļu.

2024. gada 3. un 4. decembris, viesnīca Avalon (13. janvāra iela 19, Rīga):

  • 1. diena no plkst.14.00 līdz 19.00 
  • 2. diena no plkst. 9.00 līdz 13.00

Dalība apmācībās ir bez maksas!

Tiek apmaksātas arī:

  • naktsmītnes, maltītes;
  • ceļa izdevumi;
  • iekļauts apmeklējuma apliecinājums.

2024. gada 3. līdz 4. decembris

Viesnīca "Avalon" (Rīga, 13. janvāra iela 19)

1. diena - 2024. gada 3. decembris

Laiks Norise Lektors
13.30 Dalībnieku reģistrācija.  
14.00 - 14.05 Pasniedzēju komandas, vieslektoru un instruktoru komandas prezentācija un norādījumi dalībniekiem. Andrea CASTRO, projekta vadītāja
14.05 - 14.15 Ievaduzrunas. Vieslektori no kompetentās iestādes un valstu lauksaimnieku un veterinārārstu asociācijām
14.15 - 14.25 Ievads par apmācību programmu - skaidrojums par kursa tematiem, mērķiem un aktivitātēm. Nancy DE BRIYNE, apmācību koordinatore, 1. pasniedzēja
14.25 - 14.45 Sākotnējais tests - pašnovērtējuma tests, lai novērtētu dalībnieku zināšanas. Andrea CASTRO, projekta vadītāja

1. daļa - Prezentācijas par antimikrobiālās rezistences (AMR) tiesisko regulējumu ES un nacionālajā līmenī

14.45 - 15.00 AMR ietekme - prezentācija ar vispārīgiem datiem un skaitļiem par AMR un par tās ekonomisko ietekmi un veiktajiem pasākumiem. Nancy DE BRIYNE, apmācību koordinatore, 1. un 3. pasniedzējs
15.00 - 15.15 Ievads par vispārējo ES tiesisko regulējumu, kas atbalsta labākās prakses principu ieviešanu cīņai pret antimikrobiālo rezistenci - īss ieskats jaunajā regulējumā iekļautajos galvenajos noteikumos par piesardzīgu antimikrobiālo līdzekļu lietošanu:
  • Prezentācija par ES un nacionālo rīcības plānu par AMR, ES stratēģija “no lauka līdz galdam”;
  • Regula (ES) 2016/429 par pārnēsājamām dzīvnieku slimībām, Likums par dzīvnieku veselību (AHL);
  • Regula (ES) 2019/6 par veterinārajām zālēm un Regula (ES) 2019/4 par ārstnieciskās barības izgatavošanu, laišanu tirgū un lietošanu;
  • Citas deleģētās un īstenošanas regulas (terciārie tiesību akti);
  • ES un citas pamatnostādnes par antimikrobiālo līdzekļu piesardzīgu lietošanu veterinārijā un attiecīgās nozares pamatnostādnes.
2. pasniedzējs
15.15 - 15.40 Veterinārārstiem un lauksaimniekiem svarīgākie jaunie noteikumi par veterinārajām zālēm un ārstniecisko barību - ES veterinārārstiem un lauksaimniekiem kopīgi elementi, īpašu uzmanību pievēršot veterinārajām zālēm:
  • Veterināro zāļu izrakstīšana un lietošana ES un nacionālajā līmenī;
  • Lauksaimnieku un veterinārārstu pienākumi.
Nancy DE BRIYNE, apmācību koordinatore, 1. un 3. pasniedzējs
15.40 - 16.05 Papildu būtiski elementi, kas iekļauti jaunajos noteikumos un kas jāņem vērā lauksaimniekiem un veterinārārstiem - ES veterinārārstiem un lauksaimniekiem kopīgi elementi, īpašu uzmanību pievēršot antimikrobiālajiem medicīnas produktiem:
  • Antimikrobiālo medicīnas produktu lietošana profilaksei;
  • Metafilakses ārstēšana;
  • Antimikrobiālo līdzekļu saraksti, ko var lietot vispārīgi, īpašos apstākļos vai konkrētām sugām vai noteiktos apstākļos;
  • Nacionālie noteikumi vai pamatnostādnes.

2. pasniedzējs un 3. pasniedzējs

16.05 - 16.10 Jautājumi un atbildes. Visi pasniedzēji
16.10 - 16.15 Norādījumi par kafijas pauzi, grupas fotogrāfiju un grupu uzdevumiem.

Andrea CASTRO, projekta vadītāja

16.15 - 16.45 Kafijas pauze un grupas fotogrāfija.  

2. daļa - Praktiskā apmācība: veterinārārsti un lauksaimnieki ceļā uz kopīgu mērķi

16.45 - 17.00 Ievads par grupu uzdevumiem - 
  • Tiek izskaidroti grupu uzdevumi;
  • Tiek izveidotas grupas 1. un 2. uzdevumam.
4. pasniedzējs
17.00 - 17.45 1. grupas uzdevums - apzināt izaicinājumus, kas saistīti ar labākās prakses ieviešanu un turpmāku antimikrobiālo līdzekļu lietošanas samazināšanu; nozarē novēroto problēmu un iespēju apzināšana , kas ietekmē labākās prakses īstenošanu un turpmāku antimikrobiālo līdzekļu lietošanas samazināšanu, piemēram:
  • audzēšanas apstākļi;
  • slimības situācija;
  • bioloģiskā drošība;
  • dzīvnieku veselības pārbaudes;
  • diagnostiskā testēšana;
  • antimikrobiālo līdzekļu izrakstīšana un lietošana utt.
4. pasniedzējs
17.45 - 18.45 2.A grupas uzdevums - veterinārārstu un lauksaimnieku sadarbības veicināšana, meklējot risinājumus, lai novērstu šķēršļus un nodrošinātu piesardzīgu antimikrobiālo līdzekļu lietošanu. Šajā grupas uzdevuma galvenā uzmanība tiks pievērsta tam, kā uzlabot audzēšanas praksi. 4. pasniedzējs
18.45 - 18.50 Instrukcijas 2. dienai. Andrea CASTRO, projekta vadītāja
19.00 Vakariņas.  

2. diena - 2024. gada 4. decembris

8.30 Dalībnieku reģistrācija.  
9.00 Instrukcijas dalībniekiem.

Andrea CASTRO, projekta vadītāja

9.00 - 10.00 2.B grupas uzdevums. Veterinārārstu un lauksaimnieku sadarbības veicināšana, meklējot risinājumus, lai novērstu šķēršļus un nodrošinātu piesardzīgu antimikrobiālo līdzekļu lietošanu. Šīs grupas uzdevums būs vērsts uz to, kā samazināt un atbildīgāk izmantot antimikrobiālos līdzekļus.

4. pasniedzējs

10.00 - 10.25

3.A grupas uzdevums. Labākie prakses principi audzēšanas prakses uzlabošanai. Kopīga prezentācija un diskusija.

 

  • Tiek veicināta sadarbība starp veterinārārstiem un lauksaimniekiem, daloties ar risinājumiem, lai uzlabotu audzēšanas praksi.
  • Tiek prezentēti 2.A apaļā galda sanāksmes rezultāti.
4. pasniedzējs
10.25 - 10.45

3.B grupas uzdevums. Labākās prakses principi, lai veicinātu atbildīgu antimikrobiālo līdzekļu lietošanu. Kopīga prezentācija un diskusija.

 

  • Tiek veicināta sadarbība starp veterinārārstiem un lauksaimniekiem, apmainoties ar risinājumiem, lai veicinātu atbildīgu antimikrobiālo līdzekļu lietošanu un samazinātu nepieciešamību lietot antimikrobiālos līdzekļus.
  • Tiek prezentēti 2.B apaļā galda sanāksmes rezultāti.
4. pasniedzējs
10.45 - 11.15 Kafijas pauze.  
11.15 - 12.00

Gadījumu izpēte: izvēlētie labākās prakses principi saimniecību līmenī, kuru mērķis ir mazināt antimikrobiālo līdzekļu lietošanu. Veiksmīgu gadījumu apspriešana:

  • 1. gadījuma izpēte;
  • 2. gadījuma izpēte;
  • 3. gadījuma izpēte.
 
12.00 - 12.05 Apmācību sesijas kopsavilkums. Tiek izcelts galvenais saturs un sniegts apmācību kopsavilkums, tostarp gūtā pieredze, svarīgākie jautājumi un atbildes un citi aspekti. Nancy DE BRIYNE, apmācību koordinatore
12.05 - 12.15 Atvadu runas.

Vieslektori no kompetentās iestādes un valstu lauksaimnieku un veterinārārstu asociācijām

12.15 - 12.35 Noslēguma tests - pašnovērtējuma tests, lai novērtētu dalībnieku zināšanas. Andrea CASTRO, projekta vadītāja
12.35 - 12.55 Nobeiguma norādījumi un tiešsaistes kursa novērtēšana - dalībnieku vērtējums. Andrea CASTRO, projekta vadītāja
13.00 Pusdienas.  

Pasniedzēji

 Apmācību koordinatore (T1) Nancy DE BRIYNE, Eiropas Veterinārārstu federācijas izpilddirektore

Nancy De Briyne ir veterinārārste, kas absolvējusi Gentes Universitāti Beļģijā. Viņa ir strādājusi par praktizējošu veterinārārsti gan Beļģijā, gan Apvienotajā Karalistē.

Divas galvenās veterinārās disciplīnas, kurās viņa guvusi nozīmīgāko pieredzi, ir veterinārās zāles (tostarp antimikrobiālie līdzekļi) un dzīvnieku labturība. De Briyne labi pārzina veterināro zāļu un ārstnieciskās barības tiesisko regulējumu. Jau sākotnēji viņa ir rūpīgi sekojusi līdzi jaunajiem tiesību aktiem un viņai ir bijusi nozīmīga loma EK-EMA-HMA Koordinācijas komitejā par jauno Veterināro zāļu regulu. Viņas zināšanas un izpratne padara viņu par cienījamu autoritāti šajā jomā. Turklāt viņa sešus gadus (no 2016. līdz 2022. gadam) bija Eiropas Zāļu aģentūras valdes locekle, pārstāvot veterinārārstu profesiju.

De Briyne darbu dzīvnieku labturības uzlabošanai apliecina viņas kā Eiropas Dzīvnieku labturības un uzvedības medicīnas koledžas diplomētas speciālistes statuss, kas specializējas dzīvnieku labturības zinātnē, ētikā un tiesībās. Kopš dibināšanas viņa ir arī cienījama ES dzīvnieku labturības platformas locekle, piedaloties nozīmīgās diskusijās un iniciatīvās šajā jomā.

Informācija par pasniedzēju komandu tiks atjaunināta nākamajās nedēļās.

Mācību materiāli

Visas prezentācijas, apmācību materiāli (angļu un attiecīgās valsts valodā), saites uz attiecīgajām organizācijām, kā arī tādām programmām kā EPRUMA, DISARM un citām būs pieejami ŠEIT.

Aicinām izmantot apmācību materiālus un praktizēt dažādas to izplatīšanas metodes.t. i., informēt kolēģus par apmācību laikā iegūto informāciju, izplatīt apmācību materiālus, sniegt prezentācijas, pamatojoties uz apmācību materiāliem u. c.

Turpmākais

Divus mēnešus pēc apmācībām ar dalībniekiem sazināsies pa e-pastu, lai aizpildītu tiešsaistes anketu, kas ļaus novērtēt apmācību efektivitāti. Šajā anketā būs iekļauti jautājumi par iegūto zināšanu pielietojumu ikdienas darbā. Apmeklējot apmācības, jūs piekrītat, ka ar jums sazināsies šajā nolūkā un jūs sniegsiet informāciju, izmantojot tiešsaistes anketu.

Tiek sagaidīts, ka visi dalībnieki apņemas izplatīt apmācību saturu un iegūtās zināšanas.

  • Reģistrēties KLĀTIENES mācībām var ŠEIT. Lai pieprasītu naktsmītni, reģistrācija jāveic līdz 18. novembrim! Jūs saņemsiet e-pasta vēstuli ar apstiprinājumu, ka esam saņēmuši jūsu reģistrāciju.
  • Reģistrēties mācībām TIEŠSAISTĒ var ŠEIT.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā rakstiet uz amr_traning_farms_vets@aenor.com

Mācības finansē Eiropas Komisija un īsteno konsorcijs, ko vada AENOR un kas ietver Eiropas Veterinārārstu federāciju (FVE) un Spānijas Zāļu un medicīnas ierīču aģentūru (AEMPS).

Pasākuma galvenais koordinators Latvijā ir Pārtikas un veterinārais dienests.